Literatura

Ciekawa literatura

„Życie ze schizofrenią” to jedna z najbardziej znaczących książek, jaką napisano w ostatnich latach. Pozycja ta jest skierowana doKsiążka członków rodzin, opiekunów i przyjaciół osób chorych na schizofrenię. Zawiera nie tylko podstawowe informacje o tym zaburzeniu, ale pokazuje, jak skutecznie pomóc osobie chorującej, jak stworzyć jej przyjazne otoczenie i zapobiegać nawrotom choroby. Poszczególne rozdziały poświęcone zostały relacjom chorego z rodziną, rodzeństwem, partnerem. Inne sekcje zawierają wskazówki dotyczące rozwiązywania problemów wynikających z uzależnień i psychoz. Można znaleźć tu porady i dowiedzieć się, jak pomóc swoim chorym bliskim, jak mają sobie organizować dzień, nawiązywać przyjaźnie, realizować osobiste cele życiowe. Ta książka, to potężne narzędzie, które pokazuje jak rodzina i przyjaciele mogą aktywnie uczestniczyć w życiu osoby chorej na schizofrenię. Jeżeli szukasz pełnego i bezstronnego przewodnika dla rodzin zmagających się ze schizofrenią, nie musisz szukać dalej!

Autorzy:
Kim T. Mueser - psycholog kliniczny, profesor psychiatrii oraz medycyny społecznej i rodzinnej;
Susan Gingerich - lekarka i konsultantka z wieloletnim doświadczeniem pracy klinicznej z osobami z ciężką chorobą psychiczną i ich rodzinami.

kropki

„Byłam po drugiej stronie lustra” to książka o schizofrenii zupełnie inna od wszystkich, które pojawiły się rynku czytelniczym. Nie jest Książkateż suchym zrelacjonowaniem faktów, historii choroby autorki i jej przeżyć. Jest ich dogłębną analizą. Obnaża wszelkie niedoskonałości systemu medycznego, zajmującego się osobami chorymi na schizofrenię, jak też stereotypowe zachowania personelu medycznego i społeczeństwa. Pokazuje tę chorobę i jej objawy z zupełnie innej strony, niż pozostałe poradniki poruszające ten temat. Największą zaletą tej książki jest nadzieja, którą daje się chorym i ich rodzinom. To lektura godna polecenia także ludziom zajmującym się profesjonalnie osobami chorymi psychicznie.

Autorzy:
Arnhild Lauveng - magister psychologii, pracuje jako psycholog kliniczny. Przez dziesięć lat przebywała na oddziałach psychiatrycznych z diagnozą schizofrenii.

kropki

Poradnik „Możesz pomóc” autorstwa polskich psychiatrów i psychologa jest skierowany do rodzin pacjentów chorych na Książkaschizofrenię i zaburzenia schizotypowe. To próba odpowiedzi na pytania dręczące ich rodziny i opiekunów, dotyczące przyczyn, objawów i przebiegu choroby psychicznej, jak też postępowania z samym chorym. Zdaniem autorów książki leczenie chorego psychicznie jest znacznie skuteczniejsze, jeśli odbywa w ścisłej współpracy z rodziną. Mądre współdziałanie bliskich i opiekunów z lekarzem psychiatrą czy terapeutą, pomaga w leczeniu, a ryzyko nawrotu choroby jest znacznie mniejsze. Samo przeczytanie poradnika, może nie wystarczyć, dlatego autorzy tej pozycji zachęcają do rozmowy na temat poruszanych w niej problemów z terapeutą osoby chorej. Lektura książki może być wstępem do takiego spotkania, a rozmowy z lekarzami staną się okazją do omówienia tego, czego w poradniku nie zawarto.

Dodatkowo można znaleźć w nim listę stowarzyszeń zrzeszonych w Związku stowarzyszeń Rodzin i Opiekunów osób Chorych Psychicznie POL-FAMILIA oraz grup samopomocy.

Autorzy:
dr hab. med. Bogdan de Barbaro - psychiatra i psychoterapeuta, kierownik Zakładu Terapii Rodzin katedry Psychiatrii Collegium Medicum UJ.
dr nauk hum. Krystyna Ostoja-Zawadzka - psycholog i psychoterapeutka
dr med. Andrzej Cechnicki - psychiatra i terapeuta

kropki